Powiatowo-gminne obchody Dnia Strażaka, 90.lecie OSP w Dąbrowicach Starych

30 maja 2015 r. w Dąbrowicach Starych odbyły się powiatowo-gminne obchody
„Dnia Strażaka", w których swoje święto obchodzili strażacy ochotnicy z terenu powiatu kolskiego oraz Komendy Powiatowej PSP w Kole. Uroczystość obejmowała także jubileusz 90.lecia istnienia jednostki OSP w Dąbrowicach Starych.

Obchody zostały zorganizowane wspólnie z Komendą Powiatową PSP w Kole, Zarządem Powiatowym ZOSP RP  w Kole, Zarządem Gminnym ZOSP RP w Kościelcu oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Dąbrowicach Starych.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji strażaków w Kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła w Kościelcu, odprawioną przez kapelana kolskich strażaków księdza kanonika Wojciecha Szczepankiewicza, proboszcza Parafii w Kościelcu księdza dziekana Tomasza Jenera, proboszcza Parafii w Białkowie Kościelnym księdza Stanisława Cyla oraz wikariusza Parafii w Kościelcu księdza Łukasza Matuszaka. Po zakończeniu mszy świętej kolumna samochodów strażackich skierowała się na plac przed remizą OSP w Dąbrowicach Starych, gdzie zapoczątkowano drugą część obchodów. Po złożeniu meldunku przez Komendanta Gminnego Marka Straszewskiego, Prezes Zarządu Czesław Świderski powitał zaproszonych gości. Następnie Druh Dariusz Ostrowski odczytał historię OSP w Dąbrowicach Starych.  Ważnym momentem uroczystości było wręczenie medali, awansów i wyróżnień dla strażaków zarówno z Państwowej Straży Pożarnej jak również z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Odznaczenia, awanse, wyróżnienia otrzymali:

-        st.str. Katarzyna Wojciechowska - Dyplom Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych;

-        druhna Urszula Siwińska, druh Marek Nuszkiewicz - ZŁOTY ZNAK ZWIĄZKU OSP RP;

-        st.asp. Mariusz Szymczak, asp. Sławomir Żurawik, st. ogn. Roman Bartosik, druh Kazimierz Kujawa - ZŁOTY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA;

-        druh Czesław Popielarz -  SREBRNY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA;

-        Pani Krystyna Woźniak, druhowie: Wiesław Łopata, Paweł Kujawa, Andrzej Janicki, Mariusz Kołodziej -  BRĄZOWY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA;

-        druhowie:  Tadeusz Cieślak, Henryk Żurawik - ODZNAKĘ HONOROWĄ „SEMPER VIGILANT”;

-        druhowie: Kazimierz Kujawa, Mieczysław Szkudlarek, Józef Lipski, Stanisław Bartczak, Bogdan Perkowicz, Wiesław Łopata, Paweł Kujawa, Dariusz Ostrowski, Tomasz Rutkowski, Mariusz Kołodziej - ODZNAKĘ „ZA WYSŁUGĘ LAT”;

-        druhowie: Łukasz Kucharski, Rafał Perkowicz - ODZNAKĘ „STRAŻAK WZOROWY”;

-        mł. ogn. Maciej Ślifirski  - stopień Ogniomistrza;

-        st. sekc. Grzegorz Nitecki, st. sekc. Tomasz Szymkowski - stopień Młodszego Ogniomistrza;

-        sekc. Tomasz Grodzicki - stopień Starszego Sekcyjnego;

-        str. Paweł Kujawa -  stopień Starszego Strażaka.

Specjalnym odznaczeniem uhonorowany został także najmłodszy strażak obecny na uroczystościach, członek OSP w Dąbrowicach Starych pięcioletni druh Mateusz Kołodziej.

Uroczystości zakończyły się okolicznościowymi przemówieniami i życzeniami zaproszonych gości.

W obchodach udział wzięli przedstawiciele organizacji samorządowych, przedsiębiorcy, organizacje współpracujące oraz delegacje OSP z terenu powiatu kolskiego wraz z pocztami sztandarowymi, emerytowani funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Kole, zaproszeni goście i okoliczni mieszkańcy.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.