Zabytki

Zabytki


Parafia św. Andrzeja Apostoła Kościelcu

Kościół KościelecRzymskokatolicka parafia położona w zachodniej części gminy Kościelec. Administracyjnie należy do diecezji włocławskiej (dekanat kolski I).

Parafia Świętego Andrzeja Apostoła w Kościelcu została założona prawdopodobnie w drugiej połowie XII wieku. W 1522 została złączona z prepozyturą parafialną w Kole, drugi raz włączona do tej prepozytury w 1764 r. W 1865 r. otrzymała samodzielnego proboszcza.

Parafia kościelecka swym zasięgiem obejmuje wsie: Kościelec, Dąbrowice Częściowe, Dąbrowice, Gąsiorów, Gozdów (część zachodnia), Mariampol, Straszków, Trzęśniew (kościół filialny) i Waki, i liczy około 3600 wiernych.

Odpust parafialny odbywa się we wspomnienie Świętego Andrzeja Apostoła - 30 listopada.


Parafia św. Stanisława w Białkowie Kościelnym

Białków kościelnyRzymskokatolicka parafia położona w centralnej części gminy Kościelec. Administracyjnie należy do diecezji włocławskiej (dekanat kolski I).

Parafia swym zasięgiem obejmuje wsie: Białków Górny, Białków Kościelny, Daniszew, Koble, Leszcze, Łęka, Police Średnie i liczy ok. 1000 wiernych.

Odpust parafialny odbywa się w święto Świętego Stanisława BM - 8 maja.


Pałac w Kościelcu

Pałąc w KościelcuEklektyczny pałac w Kościelcu został wzniesiony na skarpie doliny rzeki Kiełbaski przez rosyjskiego hrabiego Kreutza po 1836 roku. W 1836 roku car nadał majątek kościelecki generałowi jazdy hrabiemu Kreutzowi, wsławionemu w walkach przeciwko Polakom w czasie powstania listopadowego. On to właśnie dowodził oddziałem, który zdobył redutę Ordona. Po odzyskaniu niepodległości majątek został przejęty przez rząd polski. Pałac jest piętrową budowlą wzniesioną na planie prostokąta z podjazdem od frontu. Nad wejściem znajduje się, na wysokości piętra, taras wsparty na czterech filarach. W południowo-wschodnim narożniku wzniesiono niewielką, okrągłą wieżę nakrytą hełmem. Od strony północnej przylega do pałacu parterowa oficyna. Za pałacem znajduje się park krajobrazowy z romantycznymi ruinami, a także meczetem, minaretem i sztuczną grotą. W pałacu przez lata mieścił się Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a w parku corocznie były organizowane targi rolnicze. W chwili obecnej pałac wymaga generalnego remontu. Świetność ma mu przywrócić nowy gospodarz - Zespół Szkół Plastycznych z Koła. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z ministerstwa kultury.


Park w Kościelcu

Park w KościelcuPo północnej stronie drogi krajowej położony jest rozległy (12 ha) park krajobrazowy z kilkoma prospektami widokowymi, założony w drugiej połowie XIX wieku. Rosną w nim m.in. dwa drzewa - pomniki przyrody: cis pospolity o obwodzie 100 cm i dąb szypułkowy o obwodzie 500 cz. Na skarpie doliny Kiełbaski znajduje się eklektyczny pałac wzniesiony przez hrabiego Kreutza. Ponadto w parku wnoszą się romantyczne ruiny, jest w nim też meczet i minaret oraz sztuczna grota wyłożona tufem wulkanicznych przywiezionym z Sycylii.Zajazd pocztowy

Zajazd pocztowyNa rozwidleniu dróg wznosi się klasycystyczny zajazd pocztowy z przełomu XVIII i XIX wieku. Składa się on z budynku mieszkalnego i dwóch pawilonów mieszczących się niegdyś stajnie, ustawionych skośnie po jego bokach. Dachy na wszystkich budynkach są czterospadowe, kryte dachówką. Obecnie w budynku mieszkalnym jest urządzona stylowa restauracja. W jednym z pawilonów mieści się filia Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, które urządziło tutaj ciekawą salę pamiątek z ekspozycją obrazującą historię usług pocztowych. Można zobaczyć tam m.in. model pierwszego polskiego wagonu pocztowego z 1860 r., dawne aparaty telegraficzne, fragmenty ubiorów pocztylionów oraz stare dokumenty i ryciny.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.