Gmina Kościelec

KOMUNIKAT - Ptasia Grypa

Ocena 0/5

W związku z wystąpieniem na terenie powiatu tureckiego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w miejscowości Smolina gmina Brudzew w dniu 28 stycznia 2026 r. opublikowane zostało Rozporządzenie Wojewody Wielkopolskiego w  sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów tureckiego, konińskiego i kolskiego.
Obszarem zagrożonym wystąpieniem wysoce zjadliwej  grypy ptaków została  objęta gmina Kościelec.

Na obszarze zagrożonym nakazuje się: zamykanie ptactwa w pomieszczeniach oraz podawanie pokarmu tylko i wyłącznie w budynkach; niezwłoczne usuwanie zwłok drobiu lub innych ptaków, niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu, stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, przechowywanie paszy i ściółki dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z gryzoniami oraz dzikimi ptakami oraz ich odchodami.
W związku z zaistniałą sytuacją teren zagrożony oznakowany zostanie tablicami ostrzegawczymi – z czarnymi napisami na żółtym tle.
W celu zahamowania choroby, należy bezwzględnie zastosować się do wprowadzonych ograniczeń. 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności